Język:

Miejsca

Leżajsk

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Odległość od Green Velo
0.71 km
Kontakt
Adres:
Rynek 1, 37-300 Leżajsk
Telefon:
17 242 73 33
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Leżajsk jest średniej wielkości miastem położonym w biegu dolnego Sanu na skraju Puszczy Sandomierskiej. Najciekawszym zabytkiem miasta jest późnorenesansowy obronny zespół kościoła i klasztoru bernardynów zawierający bazylikę pw. Zwiastowania NMP. Całość kompleksu stanowi jeden z najcenniejszych obiektów architektury sakralnej w Polsce, który jest chętnie odwiedzany przez pielgrzymów.

W katakumbach klasztoru utworzono Muzeum Prowincji oo. Bernardynów, gdzie zgromadzono liczne eksponaty religijne. Kościół pw. Zwiastowania NMP jest wybudowany w stylu wczesnobarokowym w typie bazyliki. Najważniejszy element wystroju świątyni to organy. Instrument powstał w drugiej połowie XVII wieku. W latach 1903-1905 organy zostały przekształcone na styl romantyczny. Wymiary organów głównych to 15 m wysokości oraz 7,5 m szerokości. Istnieją także po bokach dwa dodatkowe organy, co stanowi unikalny w skali światowej zespół trzech organów mogących być obsługiwane przez trzech organistów jednocześnie. Przez stulecia zakonnicy zdobili instrumenty misternymi dekoracjami. W lesie obok klasztoru urządzono dróżki kalwaryjskie z drogą krzyżową.

Innym interesującym miejscem w Leżajsku jest grób cadyka Elimelecha. Słynny duchowny żydowski żył w XVIII wieku i był przywódcą duchowym polskich chasydów. Corocznie w rocznicę śmierci cadyka rzesze judaistów przyjeżdża do Leżajska, by odprawić modły przy miejscu spoczynku swojego mędrca.

W budynku dawnego Dworu Starościńskiego utworzono Muzeum Ziemi Leżajskiej, gdzie wystawiono ekspozycje związane z regionem leżajskim, szczególnie browarnictwem.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013